הפרעות קצב

הפרעת קצב היא מונח רפואי המשמש לתיאור פעימות לב מהירות, חריגות או לא סדירות. בדרך כלל, הלב מתכווץ ונרפה באופן קצבי, דבר המאפשר לו לספק דם ביעילות בכל אברי הגוף. דפוס קצב הלב נשלט על ידי המערכת החשמלית של הלב.

במקרה של הפרעת קצב, האותות החשמליים המתאמים את התכווצות הלב משתבשים, דבר המוביל לקצב לב לא תקין. אלה יכולים להתבטא כ:

1.

טכיקרדיה

קצב לב מהיר מהרגיל, בדרך כלל מעל 100 פעימות לדקה.

2.

ברדיקרדיה

קצב לב איטי מהרגיל, בדרך כלל מתחת ל-60 פעימות לדקה.

3.

פרפור פרוזדורים

פרפור פרוזדורים זה הפרעת קצב נפוצה שבה המדורים העליונים של הלב (פרוזדורים) מתכווצים במהירות ובאופן לא סדיר, מה שעלול למוביל להזרמת דם לא יעילה, אי-ספיקת לב ושבץ מוחי.

4.

פרפור חדרים

הפרעת קצב מסכנת חיים שבה המדורים התחתונים של הלב (חדרים) רועדים במקום להתכווץ, דבר הגורם לאובדן מהיר של זרימת הדם לאיברים חיוניים ולאיבוד הכרה.

הפרעות קצב יכולות להיגרם על ידי גורמים שונים, כולל מצבים הקשורים ללב (למשל, מחלות לב, התקף לב, אי ספיקת לב), חוסר איזון אלקטרוליטים, אינטראקציות בין תרופות, ממריצים כמו קפאין או תרופות מסוימות, אלכוהול, עישון, מתח וגנטיקה. הפרעות קצב מסוימות עשויות שלא לגרום לתסמינים בולטים ויכולות לא מאובחנות, בעוד שאחרות יכולות להוביל לסיבוכים חמורים כגון שבץ מוחי, אי ספיקת לב או דום לב פתאומי.

אבחון וטיפול בהפרעות קצב כרוכות בשיטות שונות, לרבות אק"ג, הולטר, ובדיקה אלקטרופיזיולוגית. אפשרויות הטיפול עשויות לכלול שינויים באורח החיים, תרופות, הליכים רפואיים כמו אבלציה של צנתר, או השתלת מכשירים כמו קוצבי לב או דפיברילטורים כדי לעזור לווסת את קצב הלב. הגישה המתאימה תלויה בסוג וחומרתה של הפרעת הקצב ובבריאותו הכללית של המטופל.

למידע נוסף על הפרעות קצב שכיחות:

דילוג לתוכן