רפרוף פרוזדורים
Atrial Flutter

תוכן עניינים

סקירה כללית

רפרוף פרוזדורים היא הפרעת קצב שכיחה שמקורה בפרוזדורים (נקראים גם עליות)  של הלב. הפרעת קצב זו קשורה ולעיתים מלווה את הפרעת הקצב השכיחה פרפור פרוזדורים (atrial fibrillation). כפי שמפורט בפרק על פרפור פרוזדורים, קצב הלב הנורמלי, הנקרא קצב הסינוס, מוחלף בקצב אחר  ומהיר יותר. אם בפרפור פרוזדורים הקצב הוא כאוטי (לא מסודר), ברפרוף פרוזדורים הקצב הוא מסודר אך מהיר. איור מספר 1 נראה את ההבדלי בין רפרוף לפרפור פרוזדורים. ברפרוף פרוזדורים, התפשטות הגל החשמלי היא מעגלית ומסודרת כפי שניתן לראות על ידי החיצים האדומים מייצגים את התפשטות הגל החשמלי בפרוזדור הימני, שהוא המקור למרבית מקרי רפרוף הפרוזדורים. בפרפור פרוזדורים, לעומת זאת, התקדמות הגל אינה מסודרת. בפאנל התחתון ניתן לראות אק״ג של פרפור פרוזדורים בו קצב הלב אינו אחיד ולעומתו אק״ג של רפרוף פרוזדורים עם פעילות חשמלית מסודרת. ווידאו מספר 1 מראה מפה חשמלית של רפרוף פרוזדורים טיפוסי. ניתן לראות את התקדמות הגל כנגד כיוון השעון.

איור מספר 1: ההבדלים החשמליים בין רפרוף לפרפור פרוזדורים
איור מספר 1: ההבדלים החשמליים בין רפרוף לפרפור פרוזדורים

הסיבות להיווצרות רפרוף פרוזדורים טיפוסי

רפרוף פרוזדורים טיפוסי יכול להיווצר במטופלים ללא מחלת לב או הפרעת קצב נוספת, אך הוא שכיח יותר במטופלים הסובלים גם מפרפור פרוזדורים. מכוון שרפרוף פרוזדורים קורה לעיתים קרובות במטופלים עם פרפור פרוזדורים, חלק גדול מהסובלים מרפרוף פרוזדורים חולק את גורמי הסיכון של מטופלים עם פרפור פרוזדורים – יתר לחץ דם, השמנת יתר, דום נשימתי, מחלת לב כלילית, מחלת לב מסתמית, אי ספיקת לב, מחלת ריאות, ויתר פעילות בלוטת התריס.

תסמינים

רפרוף פרוזדורים יכול לגרום למגוון תסמינים הזהים לפרפור פרוזדורים כגון דפיקות לב מואצות, קוצר נשימה, חולשה, עייפות, וסחרחורות. תסמינים אלה לרוב מתפתחים בבת אחת. רפרוף פרוזדורים, כמו פרפור פרוזדורים עלול להוביל לסיבוכים מסכני חיים בעיקר לשבץ מוחי ואי ספיקת לב. הסיכון לשבץ מוחי עולה ככל שמספר גורמי הסיכון עולה, ואילו כוללים: גיל מעל 65 שנה, נשים, היסטוריה של יתר לחץ דם, סכרת, מחלת לב כלילית, אי-ספיקת לב, והיסטוריה של שבץ מוחי בעבר. ככל שמספר גורמי הסיכון עולה, הסיכון לשבץ מוחי עולה. לדוגמא: הסבירות לשבץ מוחי היא 1.9% לשנה אצל מטופלים עם רפרוף פרוזדורים אך ללא גורמי הסיכון המוזכרים. הסיכון עולה ל-2.8% לשנה אצל מטופלים עם גורם סיכון אחד, ול- 18.2% אצל מטופלים עם מספר רב של גורמי סיכון. לכן, למטופלים עם רפרוף פרוזדורים וסיכון מוגבר לשבץ מוחי, מומלץ לקחת טיפול נוגד קרישת דם.

אבחון של רפרוף פרוזדורים

אבחון של רפרוף פרוזדורים נעשה כל ידי אק״ג או בדיקת הולטר. בבדיקת הדופק, קצב פעימות של 150 לדקה הוא שכיח, אך הוא יכול להיות גם איטי יותר בייחוד במטופלים הנוטלים תרופות מסוג חסמי בטא. בניגוד לאבחנה של פרפור פרוזדורים שניתנת לעיתים קרובות להיעשות על ידי שעונים או טלפונים המצוידים בטכנולוגיות מתקדמות, אבחון של רפרוף פרוזדורים הוא מאתגר יותר בטכנולוגיות אילו מכוון שקצב בלב ברפרוף הוא מסודר יותר ביחס לפרפור פרוזדורים וטכנולוגיות אילו מבוססות בעיקרן על מציאת קצב לב לא סדיר.

הטיפול ברפרוף פרוזדורים טיפוסי

בניגוד לפרפור פרוזדורים בו הטפולים יעילים אך לא בהכרח מביאים לריפוי מוחלט, טיפול ברפרוף פרוזדורים באמצעות אבלציה מביא לריפוי מלא ולכן טיפול באמצעות אבלציה היא המלצת האיגודים הקרדיולוגים העולמיים.

אבלציה (או צריבה) של רפרוף פרוזדורים טיפוסי היא פעולה יחסית פשוטה המתבצעת בהרדמה מקומית, אורכת בממוצע כשעה לאחריהם המטופל יכול להישאר להשגחה במשך לילה אחד או להשתחרר לביתו. בפעולה זו, מוכנסות צינוריות דקות הנקראות קטטרים, לורידי המפשעה ואילו מועלות אל הפרוזדור הימני. קטטר האבלציה גורם לניתוק חשמלי בין המסתם התלת-צניפי והוריד החלול התחתון. ניתוק חשמלי זה מונע את היווצרות רפרוף הפרוזדורים. איור מספר 2 מראה מיפוי של הפרוזדור הימני ממבט תחתון בו מוצגים מיקום המסתם התלת-צניפי והוריד הנבוב התחתון, וביניהם עובר קו האבלציה. ראה משמאל, לפני האבלציה, הגל החשמלי מתקדם מימין לשמאל כפי שנראה בחיצים. לאחר האבלציה, מתהפך כיוון התקדמות הגל. אבלציה של רפרוף פרוזדורים נעשית על ידי שימוש באנרגיית חימום (radiofrequency) וללא צורך בקרינה או בשימוש בחומרי ניגוד תוך ורידיים.

איור מספר 2 מראה מיפוי של הפרוזדור הימני ממבט תחתון בו מוצגים מיקום המסתם התלת-צניפי והוריד הנבוב התחתון, וביניהם עובר קו האבלציה

מכוון שברפרוף פרוזדורים כמו בפרפור פרוזדורים קיים סיכון לשבץ מוחי, ישנה חשיבות גבוהה לנטילת תרופות נוגדות קרישת דם במטופלים עם גורמי סיכון כפי שתוארו למעלה. קיימות מספר תרופות  אשר פרופיל יעילותן והסיכון לדימום שבהן משתנה בהתאם לפרופיל הרפואי של כל מטופל, ולכן דרושה בחירה ספציפית לכל מטופל. מכוון שרפרוף פרוזדורים זו הפרעת קצב הניתנת לריפוי, בדרך כלל ניתן להפסיק את הטיפול בנוגדי קרישה לאחר האבלציה במטופלים ללא פרפור פרוזדורים.

הטיפול ברפרוף פרוזדורים לא-טיפוסי

בניגוד לרפרוף פרוזדורים טיפוסי, רפרוף פרוזדורים לא טיפוסי, מתרחש בעיקר במטופלים עם היסטוריה של פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה, מטופלים עם מחלת לב מסתמית שעברו ניתוח החלפת מסתם, או לאחר ניתוח לב אחר. רפרוף פרוזדורים לא טיפוסי יכול לערב את הפרוזדור הימני, שמאלי, או את שני הפרוזדורים. ווידאו מספר 2  מראה דוגמה לרפרוף פרוזדורים לא טיפוסי במטופלת שהופנתה אלינו לאחר שעברה 3 אבלציות קודמות שנכשלו. במעקב אחר הקווים שמייצגים את כיוון התקדמות הגל, ניתן לראות שהפרעת הקצב מערבת את שני הפרוזדורים. במקרה זה, שכלל מיפוי מדויק של הפרעת הקצב תוך שימוש בטכנולוגיות שפותחו בשילוב עם מעבדת המחקר שלנו, בחרנו לטפל לרפרוף הפרוזדורים על ידי הזרקת אלכוהול לתוך וריד קטן הנקרא על שם Marshall ומנקז דם מהאזור הקריטי לרפרוף פרוזדורים זה. מטופלת זו שוחררה לביתה יום לאחר הפעולה ולא חוותה הפרעת קצב נוספת בשלושת השנים האחרונות.

סיכום

רפרוף פרוזדורים טיפוסי הוא הפרעת קצב שכיחה היכולה להופיע המטופלים ללא מחלת לב או היסטוריה של הפרעת קצב אחרת. אבחונה נעשה על ידי בדיקת אק״ג, והטיפול המועדף בה הוא על ידי אבלציה היכולה להביא לריפוי מלא ללא הצורך בנטילת תרופות באופן כרוני. הניסיון של פרופ׳ אנטר וציוותו בטיפול בפרפור ורפרוף פרוזדורים הוא מהגדולים בעולם, והוא מוזמן למרכזים רבים בעולם להרצות, ללמד ולבצע פעולות אילו תוך שימוש בניסיונו, שיטות הטיפול והטכנולוגיות אותן פיתח.  

באותו נושא

דילוג לתוכן