התכווצויות חדריות מוקדמות
PVCs

תוכן עניינים

סקירה כללית

התכווצויות חדריות מוקדמות הן פעימות לב נוספות שמתחילות באחד משני מדורי הלב התחתונים, הנקראים חדרים. פעימות מוקדמות אלו משבשות את קצב הלב הקבוע, הנקרא קצב הסינוס ולעיתים גורמות לתחושה של רפרוף או פעימה דילוג בחזה. התכווצויות חדריות מוקדמות נקראות באנגלית PVCs (Premature Ventricular Contractions) ולעיתים משתמשים שמות שונים כגון: קומפלקסים חדרים מוקדמים או פעימות חדריות מוקדמות. התכווצויות חדריות מוקדמות הן תופעה שכיחה הקיימת בכ-75% מהאוכלוסייה ובדרך כלל אינה מדאיגה, אך כאשר אילו מתרחשות בכמות גבוהה ולאורך זמן בייחוד במטופלים עם יתר לחץ דם או מחלת לב, הן עלולות לגרום להתפתחות אי ספיקת שריר הלב.

הסיבות להיווצרות התכווצויות חדריות מוקדמות

התכווצות חדרית מוקדמת נגרמת על ידי כך שמספר תאים קטן באחד מחדרי הלב גורמים לפעילות חשמלית מוקדמת ובכך משבשים את הפעילות החשמלית התקינה של הלב, פעילות הסינוס שמקורה בעליה הימנית. התאים הגורמים להתכווצויות חדריות מוקדמות מייצרים פוטנציאל חשמלי מוקדם מהצפוי שמתפשט לשאר תאי החדרים לפני שהקוצב הטבעי של הלב (הסינוס) מופעל. אחת הסיבות השכיחות לכך היא עליית רמת הסידן בתאים אילו, אשר גורמת לעליית הפוטנציאל החשמלי והפעלת תאים שמתפשטת במהירות מתא לתא. הסיבה לעליית רמת הסידן בתאים אילו אינה לגמרי ידועה, אבל כנראה נגרמת על ידי שיבוש התעלות היוניות בתאים אילו. במטופלים ללא מחלת לב, התכווצויות חדריות מוקדמות יכולות להיגרם על ידי פעילות גופנית, קפאין, שינויים הורמונליים (הריון, מחזור, גיל המעבר), ואפילו בעקבות דלקות או זיהומים. בהקשר זה, Covid-19 במקרים נדירים יכול לגרום לפעימות חדריות מוקדמות. במטופלים עם מחלת לב וביחוד צלקת לבבית (ידועה או לא ידועה), התכווצות חדרית מוקדמת יכולה להגרם על ידי הולכה איטית ברקמת הצלקת.

איך אני יודע אם אני בסיכון להתכווצויות חדרים מוקדמים?

מספר גורמים יכולים להגביר את הסיכון להתכווצויות חדרים מוקדמות, כולל:

תסמינים

מטופלים רבים מתארים התכווצויות חדרים מוקדמות כרפרוף, דילוג על פעימה, או פעימת חזקות מהרגיל, אבל ייתכן שפעימות מוקדמות לא תהיינה מלוות בתסמינים. תסמינים שכיחים יכולים לכלול:

האם פעימות חדריות מוקדמות מסוכנות?

במטופלים עם כמות גבוהה יחסית של פעימות חדריות מוקדמות, כזו שמעל 5% מכלל פעימות הלב כפי שנמדדה בהולטר, קיים סיכון מוגבר להתפתחות אי ספיקת לב, ומטופלים אילו לרוב מתלוננים על קושי בביצוע מאמצים, קושי בנשימה, ועייפות. שכיחות גבוהה של פעימות חדריות מוקדמות, בייחוד במטופלים עם מחלת לב, יכולה להוביל גם לדום לב ולמוות. מטופלים עם כמות גבוהה של פעימות חדריות מוקדמות, ואילו עם תסמינים כלשהם זקוקים למעקב רפואי על ידי קרדיולוג מומחה להפרעות קצב.

אבחון של התכווצויות חדריות מוקדמות

בבדיקה שגרתית אצל רופא המשפחה או הקרדיולוג, אתה בדר״כ נשאל על היסטוריה הבריאותית ותסמינים ומבוצעת בדיקה גופנית. הרופא/ה עשויים להקשיב לפעימות הלב שלך עם סטטוסקופ כדי לבדוק אי-סדירות של פעילות הלב. בדר״כ מבוצע אק״ג בו נראות הפעימות החדריות המוקדמות. אילו בדר״כ נראות כקומפלקסים רחבים יותר המופיעים מוקדם מהרגיל, כפי שנראה באיור מספר 1. לפעמים, אתה עשוי ללבוש מוניטור הולטר או סוג אחר של מוניטור לב כדי למדוד את הפעילות החשמלית של הלב במשך מספר ימים. מדידת קצב הלב וקצב הלב במשך כמה ימים יכולה לעזור בזיהוי PVC נדירים.

איור מספר 1: אק״ג עם פעימות סינוס תקינות (חיצים שחורים) ופעימות מוקדמות (חיצים אדומים).
איור מספר 1: אק״ג עם פעימות סינוס תקינות (חיצים שחורים) ופעימות מוקדמות (חיצים אדומים).

בנוסף לבדיקה גופנית, אק״ג, והולטר, יש צורך באקו לב על מנת להעריך את תפקוד הלב והפעילות המסתמים.

המקור העיקרי של פעימות חדריות מוקדמות במטופלים ללא מחלת לב הוא במוצא חדרי הלב על העורקים, מסביב למסתמי הלב המחברים את העליות לחדרים, ובשרירים הפאפילרים המפעילים את המסתמים. האק״ג הוא כלי אבחוני חשוב המאפשר לאבחן את מיקום הפעימות החדריות המוקדמות בלב, ובכך גם את יעילות הטיפולים הפוטנציאליים. במטופלים עם פעימות לב לא טיפוסיות, בעיקר אילו שמקורן אינו מאזור היציאה של החדר הימני אל עורק הריאה, ישנו לרוב צורך ב-MRI על מנת להעריך האם קיימת צלקת לבבית שעשויה להסביר את מקור הפרעת הקצב.

הטיפול בהתכווצויות חדריות מוקדמות

מטופלים עם פעימות חדריות נדירות ועם תפקוד לבבי תקין אינם זקוקים לטיפול, אלא רק למעקב הכולל הולטר ואקו בכל שנה על מנת לוודא שכמות הפעימות המוקדמות נשארת נמוכה ואינה משפיעה על תפקוד הלב. הורדה בצריכה של קפאין, שינה מסודרת, יוגה, טיפול ביתר לחץ הדם ודום נשימה עשויים גם לעזור במזעור כמות פעימות הלב במוקדמות.

מטופלים עם תסמינים, אילו עם כמות גבוהה יחסית של פעימות חדריות מוקדמות, ובייחוד אילו עם ירידה בתפקוד שריר הלב זקוקים לטיפול המפחית או מעלים לגמרי את הפעימות המוקדמות. טיפולים אילו יכולים לכלול תרופות כדוגמת חסמי בטא או חסמי תעלות סידן, או תרופות הפועלות על התעלות היוניות הלבביות. טיפול על ידי אבלציה או צריבה, הוא טיפול בו בצנתור זעיר פולשני מוכנסת צינורית דקה אל הלב דרך אחד הורידים או העורקים ותאי הלב הגורמים לפעימות החדריות המוקדמות מושמדות. טיפול על ידי אבלציה הוא טיפול יעיל ובמרכזים מיומנים מביא לריפוי בכ-95% מהמקרים. היתרון העיקרי בטיפול על ידי אבלציה הוא יעילותו הגבוהה והאפשרות להימנע מטיפולים תרופתיים ארוכי זמן. פרופ׳ אנטר הוא מהרופאים המנוסים בעולם בטיפול בפעימות חדריות מוקדמות אליו מופנים מטופלים מכל העולם, בייחוד אילו שנכשלו בטיפולים קודמים. הוא גם מוזמן לעיתים קרובות לבצע אבלציה במרכזים רפואיים בארצות הברית, אירופה, ואסיה. ניסיונו הרב, השימוש בשיטות מיפוי ואבלציה מתקדמות מעלים את הסיכוי ההצלחה בריפוי פעימות חדריות מוקדמות.

סיכום

  • פעימות חדריות מוקדמות הן קצב לב לא תקין, כשהאות להתחיל את פעימות הלב המוקדמות מתחיל בשריר החדר ולא במערכת ההולכה הטבעית. הו יכולות להתרחש במטופלים ללא מחלות לב ידועה אך גם במטופלים עם מחלות לב.
  • האבחנה והמיקום של הפעימות המוקדמות בלב יכולה להיעשות באמצעות אק״ג, כאשר כלי זה מסייע בקביעת סוג הטיפול, והסיכויים להצלחתו.
  • לעיתים, פעימות חדריות מוקדמות דורשות רק מעקב אך לעיתים נדרש טיפול בכדי למנוע פגיעה בשריר הלב ועל מנת להפחית את התסמינים.

באותו נושא

דילוג לתוכן