טכיקרדיה אל-חדרית
Super Ventricular Tachycardia

תוכן עניינים

סקירה כללית

טכיקרדיה אל-חדרית, הנקראת באנגלית Supraventricular Tachycardia (SVT) היא אחת מהפרעות הקצב השכיחות ביותר, בייחוד באנשים צעירים מגילאי העשרה ואילך. טכיקרדיה אל-חדרית הינה הפרעת קצב שגורמת ללב לפעום בקצב מהיר יותר מקצב הלב הטבעי שנקרא קצב הסינוס. כפי שתואר בפירוט בפרק על פרפור פרוזדורים, קצב הסינוס מופק מה- SA Node הממוקם בפרוזדור הימני ופועל בתדירות של 60-100 פעמים בדקה בזמן מנוחה. בזמן שינה וגם אצל ספורטאים קצב הסינוס יכול לרדת עד לכדי 40 פעימות בדקה או לחילופין לעלות בזמן פעילות גופנית עד לכדי 180 פעימות בדקה. לעומת זאת, בזמן טכיקרדיה אל-חדרית, קצב הלב עולה מעל 100 פעימות בדקה ולעיתים עד לכדי 300 פעימות בדקה ללא סיבה פיזיולוגית כגון פעילות גופנית.

טכיקרדיה אל-חדרית יכולה להתרחש לעיתים קרובות (מספר פעמים בשבוע) או לעיתים רחוקות (פעם במספר שנים). אירועים של טכיקרדיה אל-חדרית מתחילים בבת אחת, ובהם קצב הלב עולה באופן מידי למעל 100 פעימות בדקה, בדר״כ ך-130-180 פעימות בדקה. כל אירוע יכול להמשך דקות עד שעות, וכאשר הוא חולף קצב הלב חוזר באופן מיידי לקצב הסינוס הטבעי והיחסית איטי (60-100 פעימות בדקה). מכוון שאירועים אילו הם פתאומיים וקצובי זמן, הם נקראים Paroxysmal SVT (PSVT).

מרבית האנשים הסובלים מטכיקרדיה אל-חדרית הם צעירים, בריאים וללא מחלת לב. טכיקרדיה אל-חדרית לרוב אינה מסוכנת, אך מחייבת אבחנה, ייעוץ, ולעיתים טיפול כפי שמפורט מטה.

סוגי הטכיקרדיות האל-חדריות

טכיקרדיה אל-חדרית היא שם כולל למגוון הפרעות קצב:

1. AVNRT (Atrioventricular nodal reentrant tachycardia):

מעבר האות החשמלי מהעליות (פרוזדורים) אל החדרים מתרחש במבנה הלבבי הנקרא AV node ובו ״צינור״ הולכת חשמל מעביר את האות החשמלי מהעליות לחדרים כפי שנראה בווידאו השמאלי. למטופלים עם AVNRT ישנו צינור הולכת חשמל נוסף בתוך מבנה ה- AV node היכול להוביל את האות החשמלי מהעליות אל החדרים, ובמקביל בחזרה מהחדרים אל העליות ובכך ליצור מעגל חשמלי בתוך המבנה ה- AV node כפי שנראה בווידאו הימני. הסיבה ליצירת צינור הולכת החשמל הנוסף אינה ידועה, אך היא כנראה מולדת, ולעיתים יכולה לגרום להפרעת קצב. תסמינים שכיחים של AVNRT כוללים דפיקות לב מואצות, דפיקות לב המורגשות בצוואר, חרדה, סחרחורות, ועלפון.

2. (Atrioventricular reentrant tachycardia) AVRT

באופן פיזיולוגי מעבר האות החשמלי מהעליות (פרוזדורים) אל החדרים מתרחש, כאמור, במבנה הלבבי הנקרא AV node. לעיתים, במהלך התפתחות הלב ומערכת ההולכה, נוצר צינור הולכת חשמל נוסף מחוץ ל-AV node אשר יכול גם הוא להעביר את האות החשמלי מהעליות אל החדרים או מהחדרים אל העליות. צינור הולכת חשמל זה נקרא Accessory bypass tract. במצב זה בו קיימים שני צינורות הולכת חשמל בין העליות והחדרים, יכול להיווצר מעגל חשמלי בו האות החשמלי מועבר על ידי צינור הולכה אחד מהעליות לחדרים ולשוב לעליות במהרה על גבי צינור ההולכה הנוסף כפי שניתן לראות באיור מספר 1.  תסמונת זו, נקראת Wolff Parkinson White או בקיצור WPW.

איור מספר 1: המעגל החשמלי בזמן Atrioventricular reentrant tachycardia.
איור מספר 1: המעגל החשמלי בזמן Atrioventricular reentrant tachycardia.

אירועי טכיקרדיה בתסמונת WPW הן בדרך כלל אינן מסכנות חיים, אך לעיתים רחוקות עלולות להוביל למוות פתאומי. הסיבה שזו תסמונת מסוכנת יותר מאשר AVNRT נעוצה בעובדה שהולכת האות החשמלית בתסמונת זו יכולה להיות מהירה יותר, בייחוד אם היא מופיעה בשילוב עם פרפור פרוזדורים. הולכת החשמל המהירה במקרים אילו עלולה להוביל לדום לב. תסמונת WPW מופיעה בדר״כ בגיל צעיר יותר מאשר AVNRT, והתסמינים בה כוללים דפיקות לב מואצות, סחרחורת וחרדה בדומה ל-AVNRT.

3. (Atrial Tachycardia) AT

בטכיקרדיה אל-חדרית זו, מספר תאים באחת העליות פועלים בקצב גבוה מזה של הסינוס ולכן קצב הלב עולה ליותר מ-100 פעימות בדקה לפני שהוא חוזר לקצב הסינוס הטבעי של 60-100 פעימות בדקה. אירועים עשויים להתחיל בהדרגה או בפתאומיות. התסמינים כוללים דפיקות לב מואצות, חרדה, סחרחורות, והתעלפויות. סוג טכיקרדיה זו עלול להתרחש באנשים בריאים אבל בעיקר אצל אנשים שעברו ניתוח לב, נשים בהריון, על ידי זיהומים, או על ידי תרופות ממריצות. 

אבחנה של טכיקרדיה אל-חדרית

האבחנה של טכיקרדיה אל-חדרית לסוגיה מתחילה בלקיחת היסטוריה רפואית מפורטת, בבדיקה גופנית ובאק״ג. במטופלים עם תסמונת WPW, האק״ג יכול להראות עדות לצינור ההולכה הנוסף, אך לעיתים יש צורך בבדיקת מאמץ בה דופק הלב עולה ונוכחות צינור ההולכה הנוסף יכול להתגלות באופן ברור יותר. במטופלים עם AVNRT או טכיקרדיה פרוזדורית, האק״ג הוא בדר״כ תקין ואבחון הפרעת הקצב מתבצע על ידי הולטר בו מוקלטת הפרעת הקצב. אבחנה של טכיקרדיה אל-חדרית יכולה להתבצע גם על ידי בדיקה אלקטרופיזיולוגית בה מוכנסות צינוריות דקות אל הלב דרך ורידי המפשעה ונמדדים מדדים חשמליים בלב. בפעולה זו, ניתן גם בדר״כ לגרום להפרעת הקצב ולאפיינה. היתרון בבדיקה אלקטרופיזיולוגית היא האפשרות לאבחון וריפוי באותה העת.

טיפול בטכיקרדיה אל-חדרית

הטיפול במטופלים הסובלים מ-AVNRT תלוי בתדירות ובחומרת התסמינים. כאשר האפיזודות הן תכופות או משפיעות על חיי היומיום שלך, הטיפול המועדף הוא אבלציה (צריבה) בה בפעולה פשוטה ובטוחה ניתן לרפא את הפרעת הקצב ולהימנע מאירועים חוזרים או מטיפול תרופתי.  אפשרויות נוספות הן  תמרונים "וואגליים" בזמן אירוע של AVNRT כדי להפסיק אותו. תמרון וואגליים אילו כוללים נשימה עמוקה פנימה אותה המטופל מחזיק למשך כ-10 שניות, לחיצות בטניות כמו בזמן פעולת מעיים, או שתיית מים קרים או טבילת הפנים במי קרח. פעולות אילו עשויות להפסיק אירועים של AVNRT וגם אירועים של AVRT. תרופות המשמשות להפסקת אפיזודות של AVNRT ולהפחתת אירועים של AVNRT כוללות חוסמי בטא וחוסמי תעלות סידן. תרופות אלו יכולות להינתן דרך הפה על בסיס שגרתי או דרך תוך ורידית במידת הצורך בחדר המיון. כיום. הטיפול היעיל והבטוח ביותר והמומלץ על ידי האיגודים המקצועיים הוא אבלציה המרפאת את הפרעת הקצב. במטופלים עם תסמונת WPW, מומלץ לבצע בדיקת מאמץ או בדיקה אלקטרופיזיולוגית בה ניתן להעריך את הסיכון להפרעות קצב מסוכנות כולל דום לב ובדרך כלל לרפא את הפרעת הקצב בזמן בדיקה זו. הטיפול ב-  Atrial Tachycardiaיכול להיעשות על ידי תרופות מקבוצות חוסמי בטא תעלות סידן או על ידי אבלציה. הבחירה בין טיפול תרופתי ואבלציה היא אישית. מטופלים שבוחרים בהליך האבלציה על פני אפשרויות של טיפול תרופתי מעדיפים ריפוי במקום טיפול תרופתי כרוני ומקבלים את הסיכונים הקטנים הכרוכים בביצוע הליך רפואי פולשני.

סיכום

טכיקרדיה אל-חדרית (SVT) היא מהפרעות הקצב השכיחות ביותר המופיעה באנשים צעירים ומבוגרים כאחד. היא לרוב אינה מסכנת חיים, והטיפול בה נועד בעיקרו להפחית את תסמינים המלווים. טכיקרדיה אל-חדרית מצריכה אבחנה ומעקב על ידי רופא מומחה בטיפול בהפרעות קצב.

באותו נושא

דילוג לתוכן